Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Zvýšení – ale bez záruky

Vláda znovu slibuje učitelům víc peněz, má to ale háček

Sněmovna, hlasování o důvěře, červen 2019
Ministr školství Plaga • Autor: Milan Jaroš

Týden před začátkem školního roku má Štefan Klíma, ředitel víceoborové střední školy v Mladé Boleslavi, v platových tabulkách víc neznámých, než by mu bylo milé.

Peněz na platy je podobně jako v jiných školách víc, ale stále to není dost. „Zatím mi dvanáct a půl úvazku chybí,“ shrnuje Klíma jeden z problémů, který na něj po prázdninách ve škole čeká. Háček souvisí s reformou financování škol, která od příštího roku zasáhne celou zemi a může leckde výrazně zamíchat s tím, co pedagogická obec i rodiče školáků berou v současnosti jako jistotu. Tedy že do dlouho opomíjeného školství jde víc peněz, které se automaticky promítnou i v platech učitelů. Bylo by přitom načase – se mzdovým vývojem v jiných sférách ekonomiky školství pořád sotva drží krok.

Vítězové a poražení

Na Klímově škole je spojeno několik oborů, v jednom areálu se mísí učni na pekaře a cukráře spolu se studenty informačních technologií a pedagogiky. Složitější struktura školy může být jedním z vysvětlení, proč v prvním rozpisu z ministerstva ředitel nenalézá vše tak, jak si představoval.

Existuje však ještě jiný možný důvod. Smyslem reformy je skoncovat s rozdělováním peněz podle počtu žáků, což z dnešních vítězů systému může udělat od příštího roku poražené a naopak. Stávající systém vyhovuje hlavně školám, o které je zájem. Vyšší počet dětí znamená větší přísun peněz, při jejichž dělení má ředitel větší volnost, než jakou má mít od příštího roku. Častý postup plných škol spočívá v tom, že práci…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte