Kultura

Usmívající se zahořklost

Důvod, proč po ní druzí touží, není Dívčinou součástí. Je to reklama. – Dívka je místem, kde tržní a lidské koexistuje způsobem zdánlivě si neprotiřečícím. – „Ve dvanácti jsem se rozhodla být krásná.“ – Dívka je usmívající se zahořklost. – Dívka je zboží, které musí být neustále konzumováno, protože se neustále kazí. To jsou některé ze stovek uštěpačných aforismů, které plní zábavně kritickou i trefně nasupenou esej Podklady pro teorii Dívky od francouzského kolektivu Tiqqun, jenž se soustředil kolem stejnojmenného filozofického časopisu. Poprvé vyšla v roce 1999 – a aby nedošlo k mýlce, koncept Dívky není ani zdaleka podmíněn pohlavím nebo věkem.

Jak autoři píší, že Dívka je stejně tak borec z diskotéky jako stárnoucí marketér či maloměšťačka z předměstí. Dívka je symbolem toho, jak kapitalismus pomocí tržních lákadel a konzumního stylu života přeměňuje vztahy, odvážné myšlenky či nezištné činy na zboží, za něž je náhle třeba platit. Dívka je čirá image, jež zakrývá prázdnotu. Mozaika složená z krátkých filozofických postřehů proložených výsměšky,  citacemi románů od Stendhala, Prousta nebo Gombrowicze, ale také dobovými reklamními slogany vede dialog s pojetím mladé dívky, které figurovalo v díle Tisíc plošin (1980) od filozofů Gillese Deleuze a Félixe Guattariho. U nich mladá žena představuje proces stávání se kýmsi novým, a tudíž místem uskutečňování svobody. Člověk už není, kým byl, ale někým novým se ještě nestal. V definici Tiqqun podobná…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1371

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte