Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Salvini narazil

Kapitán evropských populistů rozbil vládu, a možná skončí v opozici

V Itálii padla vláda a „nejnebezpečnější muž Evropy“, jak napsal britský týdeník The Economist, sahá po převzetí moci. Matteo Salvini vyvedl svoji stranu z vládní koalice ve víře, že mu jeho téměř osmatřicetiprocentní popularita vyhraje předčasné volby a rozvine červený koberec až do paláce Chigi, sídla italských premiérů. Teď se však zdá, že se Salvini přepočítal. O vypsání voleb musí v italském systému rozhodnout prezident, a ten se postavil proti. Sergio Mattarella si v uplynulých dnech pozval zástupce parlamentních stran a do úterý tohoto týdne chce vědět, jestli lze sestavit nový většinový kabinet, který by Italy uchránil před volbami na podzim.

Odpověď v čase vzniku tohoto komentáře neznáme. Nevíme tedy ani to, jak se Mattarella, jemuž důvěřuje přes 60 procent Italů a je zdaleka nejoblíbenějším politikem, zachová, pokud bude první pokus negativní. Ani pak totiž nemusí hlava státu volby vypsat. Můžeme ale směle vsadit výplatu na to, že o ně nepřestane předseda Ligy, dříve známé jako Liga severu, usilovat, i kdyby to mělo být jen z lavic parlamentní opozice. Pokud by uspěl, co hrozí Evropě?

U nás v Tyrolsku

Politika Mattea Salviniho by mohla skončit vyvedením Itálie z Evropské unie nebo „jen“ z eurozóny, což by mělo na stabilitu kontinentu výrazně destruktivnější dopad než odchod ostrovních Britů platících vlastní měnou. Salvini se v Evropě obklopil krajně pravicovými spojenci, jako je Geert Wilders nebo Marine Le Pen, na domácí půdě spílá „Bruselu“, z nějž…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte