07_dopis_archiv autorky

Přípravy na „Velký svátek“ bylo letos jako každoročně možné pozorovat dobrý týden dopředu. Centrem všeho dění se začátkem srpna stala dobytčí tržiště. Pastevci z širokého okolí sváželi do měst své berany a beránky a několik dní to vypadalo, že počet skopců převyšuje počet obyvatel. Se svázanýma nohama bezmocně vykukovali z kufrů osobních aut i taxíků, shlíželi ze střech minibusů, na kterých po nezbytnou dobu nahradili zavazadla cestujících, a samozřejmě byli převáženi na motorkách, podle modelu stroje (a odvahy řidiče) někdy i dva najednou.

Skopové se totiž tradičně konzumuje během významného islámského Svátku oběti (Íd al-adhá, jinak také Íd al-kabír), jemuž se v západní Africe říká Tabaski. A to nikoli ve spojitosti se známou louisianskou omáčkou Tabasco (ačkoli se maso podává notně okořeněné). Termín tabaski se rozšířil ze senegalského jazyka wolof, kam doputoval přes Mauretánii od Berberů, kteří slovem tafaska označovali prostě „svátek“. Berbeři to ovšem měli zase od latinsky hovořících křesťanů (ze slova pasqua), vycházejícího z hebrejského pesach. Etymologicky i gastronomicky se tak protínají tři svátky různých náboženství, přičemž muslimové si nepřipomínají vyvedení národa z Egypta ani Kristovo zmrtvýchvstání, ale Ibrahímovu oběť berana Bohu. Jak ale čtenáři jistě vědí, Ibrahím není nikdo jiný než Abrahám, který se původně chystal obětovat syna Ismaela (Izáka), než zakročil anděl Džibríl (Gabriel) a místo chlapce nastrčil chudáka berana…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte