Premiér Babiš hlásí z dovolené na Krétě, že se ocitl uprostřed největší koncentrace jodu v Evropě, který mu blahodárně působí na tělo. Prezident Zeman z dovolené v Lánech nic o účincích na své tělo nehlásí, ale nejspíš si spokojeně čte historickou literaturu, jak si předsevzal.

Ve stejnou chvíli webové stránky ministerstva kultury u kolonky „ministr“ nehlásí vůbec nic. Už dva týdny je tam jenom prázdná bílá plocha, a místo aby byl ministr taky na dovolené, celý rezort je v bezprecedentním stadiu bezvládí. Přitom po prázdninové přestávce nečeká českou kulturu nic menšího než klíčový boj o peníze z chystaného státního rozpočtu.

Na vratké židli

Situace, kdy Miloš Zeman konečně po dvou a půl měsících od rezignace Staňka přijal poslední červencový den jeho demisi, aniž by ovšem jmenoval ministra nového, pouze protahuje chaos, který Staněk na ministerstvu vyvolal. Ten v den svého odchodu pověřil řízením ministerstva ekonomického náměstka Reného Schreiera, který k tomu však nemá žádný mandát od ČSSD, jíž spravování rezortu ve vládě náleží.

Až bude Schreier vyjednávat s ministryní financí Alenou Schillerovou o rozpočtu na kulturu pro příští rok, bude mít oproti všem svým předchůdcům obrovskou nevýhodu: proč by ho někdo bral jako relevantního partnera, když nemá na vládě ani vlastní židli a navíc se vůči němu vymezuje třetina kabinetu, jež tam sedí za sociální demokracii?

Přitom jde o hodně. Staněk na začátku roku sliboval, že příští rok by mělo ministerstvo…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1644

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte