53_PAVEL_Profound Lore Records
Lingua Ignota

Přízračná ženská postava prochází publikem, které se před ní rozestupuje. Osvětlení v nacpaném klubu obstarává jen dílenská lampa na dlouhém kabelu, kterou drží v ruce. Kývá s ní jako s kadidelnicí, jako by vymítala zlo, a vržené stíny se divoce míhají po stěnách. Nevstupuje do publika, aby se družila, prochází jako silueta, trpící duch čekající na vysvobození a toužící dojít klidu. Pak začne zpěvně deklamovat. Úpěnlivě, prosebně, operní technikou a s efektem velkého echa, které zní jako z chrámové lodi: „Prosím, můj drahý, nezabíjej mě zde… Mlátil mne, dokud mé zuby nebyly roztříštěné jako perly na rudé, rudé podlaze.“ Výjev je tak intenzivní a uhrančivý, že v pražském klubu Cross panuje hrobové ticho.

Koncert, který se odehrál na letošní Velikonoční pondělí, byl českou premiérou americké autorky a zpěvačky Kristin Hayter, jež vystupuje pod jménem Lingua Ignota. Své písně příznačně nazývá hymny pro přeživší. Sama byla obětí domácího násilí, přičemž zážitky, pocity a traumata, jež se v ní během pětiletého patologického vztahu nastřádaly, tvoří hlavní inspiraci pro stylově výjimečnou tvorbu. V ní se nečekaně potkávají vlivy duchovní hudby, klasiky, opery, folku, industriálu a metalu. Chvíli zní zlomeně a fatálně jako písničkářka Nico, chvíli burácí blackmetalovými riffy a pouští hrůzu chrčivým vokálem. Extrémní žánry, v nichž bývá násilí metaforou vztahů ve společnosti, v podání Linguy Ignoty hovoří o násilí skutečném. V minulých dnech zpěvačka vydala výjimečné album

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte