Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Brilantní rasista

Proč Donald Trump posílá americké kongresmanky „tam, odkud přišly“

Americký prezident Donald Trump zahájil svoji kampaň za znovuzvolení ve velkém a hodně nepříjemném stylu. Vytáhl na pomoc rasismus. Nejdříve zaútočil na čtyři „nebílé“ mladé kongresmanky, jež projevily nesouhlas s jeho přistěhovaleckou politikou. Vysvětlil jim, že pocházejí „ze zemí, jejichž vlády jsou naprostá a kompletní katastrofa“, a doporučil jim, ať „se vrátí“ zpět a pomohou zlepšovat život tam, odkud přišly. Pro pořádek je dobré vědět, že tři ze zmíněných žen se narodily ve Spojených státech a čtvrtá se do země přistěhovala s rodiči, když jí bylo deset let. Minulý týden útok pokračoval, když Trump pro změnu napadl – také kvůli kritice poměrů na americké jižní hranici – černošského kongresmana Elijaha Cummingse, který, podle prezidenta, vládne okrsku „zamořenému krysami“. V Baltimoru, kde je Cummings kongresmanem, tvoří více než polovinu obyvatel černoši.

Poměrně konzervativní

Trump je prokazatelně celoživotním rasistou. Již v sedmdesátých letech ho ministerstvo spravedlnosti žalovalo s tím, že Američanům černé pleti blokuje pronájem bytů ve svých nemovitostech (Trump pak musel dva roky posílat na ministerstvo seznam volných bytů i nájemníků). Různá další obvinění se vršila v průběhu osmdesátých, devadesátých i nultých let. Minulou prezidentskou kampaň Trump zahájil verbálním rasovým útokem proti „Mexičanům, kteří páchají hrozné věci“. V tomto ohledu tedy jeho výlet do vod rasových předsudků není žádným velkým překvapením.

Přesto vehemence, s jakou…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1548
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte