Připomínají dva zatoulané kusy Mléčné dráhy, ve skutečnosti jsou však Velké a Malé Magellanovo mračno samostatnými trpasličími galaxiemi obíhajícími tu naši. Znali je už dávní arabští astronomové, pro Evropu tato hvězdná mračna objevili v 16. století portugalští mořeplavci. Lze je totiž spatřit jen z jižní polokoule.

Počátkem roku jsme se díky mezinárodnímu projektu kosmických simulací Eagle dozvěděli, že Velké Magellanovo mračno se s naší vlastní galaxií, Mléčnou dráhou, za nějaké dvě miliardy let asi srazí. Obě galaxie se coby řídké shluky hvězd celkem v klidu prolnou, úplně nevinné dostaveníčko to ale nebude: srážka například může vymrštit Slunce i s jeho planetami ven do mezigalaktického prostoru.

Trápit nás to nemusí – na Zemi už tou dobou nebude nikdo, kdo by v noci obdivoval prázdnou oblohu bez hvězd, se vzdalující se spirálou Mléčné dráhy zvolna pohlcující svého trpasličího souseda. Zářivost Slunce totiž zvolna vzrůstá, takže „už“ zhruba za půl miliardy let začnou umírat rostliny a klesat množství kyslíku. Živočichové mohou zpočátku přežívat v chladnějších oblastech planety či pod zemí, za nějaké dvě miliardy let se však vypaří oceány a za tři a půl miliardy bude Země, rozpálená na 1500 stupňů, mrtvou tavící se pustinou. Nedlouho poté se Mléčná dráha srazí s další galaxií, Andromedou, a nejpozději za osm miliard let se Země zřejmě vypaří v náruči rozpínajícího se Slunce. Jak v té době bude vypadat Milkomeda – hybrid Mléčné dráhy, Andromedy a Magellanova mračna…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte