Kultura

Víc než temná periferie

Za letních nocí se tu nespí lehce. Antologie povídek z finského severu

Touha amerických turistů setkat se na finském severu s kouzelně primitivní exotikou je tak silná, že si domorodce spletou s dvojicí Finů z „civilizovaného“ jihu, kteří se vracejí z túry po laponské divočině. Autorkou této scény, jež vystihuje častý postoj k mýty opředené krajině, je Eeva Kilpi. Také ona pochází z jihovýchodu země a s milou ironií tak reflektuje i svůj postoj ke kraji, jejž miluje, a zároveň se tu cítí trochu nepatřičně.

Po sbírce povídek, jež přinesla přehled žánru nazývaného finské podivno, vydalo nakladatelství Pistorius & Olšanská antologii určenou geograficky. A optika Eevy Kilpi představuje jeden z dvanácti pohledů současných finských autorů na oblast, v níž žijí tři procenta obyvatel, ale zabírá téměř polovinu rozlohy Finska – a žije v představách jako země netknuté přírody, tajemných Sámů i Finů zažívajících deprese v odlehlých obcích. I tady jde o výstup překladatelského semináře na FF UK – a kromě pochvaly za zájem o méně známé autory a oblasti si tedy nakladatel zaslouží díky i za péči o začínající překladatele. Jak se dozvíme v doslovu, finský sever je tu pojímán ve své nejširší variantě, tedy zhruba severně od města Oulu, přičemž pro výběr autorů bylo rozhodující to, že se ve svém díle této oblasti věnují.

Výbor je tak pestrý žánrově, formálně a tematicky. Od tragické historické črty Katji Kettu, v současnosti u nás nejznámější ze zastoupených autorů, v jejímž díle je finský sever hřištěm pro boj německého nacismu se sovětským…

I_obalka_R28_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte