Mezinárodní organizace investovaly miliardy dolarů do intervencí, které mají v Africe a na Blízkém východě zlepšit přístup k pitné vodě, a chtělo by se věřit, že co je dobré pro chudé, bude dobré pro všechny stejně, pro ženy i muže. Přiznávám, že máloco mě při pročítání přípravných dokumentů k podobným projektům irituje tak jako domněnka, že chudým lze pomáhat naslepo, protože jsou homogenní. Je to stejně reálná představa, jako kdyby se v centru Prahy postavila nová nemocnice za předpokladu, že z ní bude mít stejný užitek obyvatel Malé Strany jako obyvatel Svitav.

Muži a ženy mají odlišné, často protichůdné potřeby a nepromyšlená politika takové rozdíly jen prohlubuje. Ženy a dívky v oblastech bez vodovodů pro vodu docházejí a nosí ji dlouhé kilometry, zatímco jejich mužské protějšky v té době mohou dělat úkoly do školy nebo vydělávat peníze. Jsou to ženy, kdo se stará o nemocné, pokud se kontaminovanou vodou nakazí. Když je voda k dispozici, využívá se k produkci zeleniny na prodej, který mají na starosti zpravidla muži. Na zalévání menších zahrádek, na nichž pěstují ženy produkty k okamžité spotřebě, se dostane až na konec. A když pak přijede onen tým rozvojových odborníků a „všichni“ jsou přizváni ke konzultacím o lokálních prioritách, ženy, které se všude na světě starají o děti a mají pořád plno práce, prostě nemají čas na ně dorazit. Stejně tak scházejí na školeních o nových pumpách, vodních investicích nebo správě vodních zdrojů. A tak muži určí a…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte