25-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Minulé úterý se ve Slavonicích, městečku na česko-rakouské hranici, sešlo na náměstí u kašny asi třicet lidí, aby protestovali – jak se říká – proti Babišovi. Jeden z místních podnikatelů přečetl prohlášení, kde se spíš než o českém premiérovi mluvilo o potřebě slušnosti a respektu vůči zákonům, juniorní účastník protestu nadšeně mával velkou vlajkou Evropské unie. Ozvalo se několik protibabišovských hesel, kterým se přítomní spíš s pobavením zasmáli, než že by se přinutili ke skandování. Po deseti minutách si všichni zatleskali a přesunuli se do místní restaurace probrat čerstvě nabyté dojmy. V diskusi tam pak zaznělo třeba i to, že další víkend vyjíždí z nedaleké Jemnice autobus speciálně vypravený pro místní zájemce toužící odjet do Prahy na chystané protestní shromáždění na pražské Letné.

Kdo to platí?

Protest ve Slavonicích navzdory svým miniaturním rozměrům ilustruje, co se dnes v Česku děje. Vidíme směs ostychu dělat cosi, co by připomínalo další revoluci, když tu první značná část hloučku kolem kašny prožívala s neskonale větším odhodláním před třiceti lety a potom v mnoha ohledech občansky vzorově reprezentovali hodnoty, o něž tehdy šlo. A zároveň sledujeme potřebu dát najevo nesouhlas s tím, co se ve vládě a parlamentu děje. To vše pak tlačí dopředu nenápadný, ale zároveň zřetelný odpor vůči hegemonii Andreje Babiše v české politice.

Nenápadný je odpor proto, že se zatím nepromítá do výsledků volebních preferencí zjišťovaných pravidelně sociologickými…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2310

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte