Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Království Elmet

Fiona Mozley

Fiona Mozley: Království Elmet
Fiona Mozley: Království Elmet

Debut mediavelistky Fiony Mozley, pojmenovaný po posledním nezávislém keltském království v Anglii, nás zavádí mezi postavy na okraji, kočovníky a sezonní námezdní dělníky. Hlavní hrdinové však zašli ještě dál: v severoanglické krajině naplněné mýty, jež prorůstají do současnosti, si založili svoje království o třech lidech, v němž žijí mimo zákon a civilizaci. Děj se odehrává v neurčeném čase, ale zároveň dosti jasně vymezeném poznámkami typu „na nejhorší práci jsou Litevci“.

Obří taťka, kdysi boxer, nyní vybírající výpalné pro místního bosse, vyrábí se synem Danielem a dcerou Cathy luky a šípy, kterými loví zvěř, a v souladu s přírodou si postaví příbytek, který je pro ně jako živá bytost. Ovšem na půdě, již nevlastní, takže jejich ráj nebude dlouho trvat. Kolem navíc vládne chamtivost i korupce a idylu nakonec převálcuje násilí pocházející z tzv. spořádaného světa. Až bájný příběh má silné ekologicko-etické podtóny, ale nosným tématem je rodina, výchova a to, jak si potomci budují genderovou identitu daleko od společenských konvencí. Odvážná Cathy se v prostředí agresivních mužů naučí bránit, zatímco křehký čtrnáctiletý Daniel, vypravěč knihy, je spíš jejím protikladem.  Taťka sám je ztělesněním nezávislé maskulinity, zároveň má úctu ke zvířatům a dětem ponechává ve vývoji naprostou volnost.

To vše odráží i jazyk. Je poetický, když Daniel líčí přírodu či okamžiky lásky, ale pro drsné okamžiky volí syrová slova, zatímco pasáže po finální zkáze jsou až halucinogenní.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].