Kultura

Čtenář v domácím hospici

Dobrá smrt: pojem, jímž křesťané označují odchod ze světa, na který se umírající může připravit, smířit se s Bohem. Smrt klidná, nedramatická. Těžko z ní vytěžit zápletku. Naopak špatná smrt, náhlá, dramatická, je něco zcela jiného; co by si bez ní beletrie počala. Přesto si Aleš Palán jako téma své nové knihy zvolil smrt dobrou.

Pracovnici domácího hospice Emě ráno zvoní telefon. Boris Neomytka má pocit, že jeho matka je na tom zle, a rád by jí uspořádal Štědrý den, kterého se chtěla dožít. Ema má volno, ale k rodině ji pojí vzpomínky. S kocovinou a vědomím, že ji nečeká lehký den, vyráží z domu. Musí být oporou labilnímu Borisovi, zajistit paní Neomytkové bezbolestný odchod a zabránit studentce fotografie Zuzaně, aby ji zařadila do projektu Miss exitus – série snímků právě zemřelých. Palán se tematikou domácích hospiců zabývá řadu let, loni vyšel jeho rozhovor se zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou. Tady zkušenosti přetavuje do čtivé a výjimečné beletrie. Ne že by v češtině nebyly knihy s touto tematikou, Palán má však díky popularitě šanci dostat ji k širší veřejnosti. Čehož si je vědom. Miss exitus přesto není primárně didaktická, jen skrze vyprávění nenásilně dávkuje užitečné informace o chování k umírajícím i jejich blízkým. A na postavě Zuzany ukazuje, jak tenká je hranice mezi dobrým úmyslem a exploatací.

Navíc autor zvolil málo užívanou du formu: „Co si budeš jednou vyčítat ty? Včerejšek, rozchod s Emilem? To ne, to je jen bolest,…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte