Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků
 
Kultura

Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků

K čemu jsou draci, skřeti a mluvící zvířata? Podle esejů slavné americké spisovatelky Ursuly K. Le Guin pomáhají k hlubšímu chápání světa. Její dětské knihy o Zeměmoří, environmentální fantasy i sociální sci-fi jsou cvičením v představivosti, kterou loni zesnulá autorka považovala za esenciální lidskou výbavu. Dcera antropologa a spisovatelky povolání svých rodičů volně propojila: věřila v podvratnou sílu imaginace a bojovala proti „vlčí mlze předpokladů a předsudků“. Prosadila se v žánru tradičně ovládaném muži; v žánru, který byl pro ni zároveň místem odrazu společenských problémů od devastace přírody po tlak korporací.

Svazek úvah shrnuje půlstoletí jejího přemýšlení, kdy ještě rok před smrtí na blogu přirovnala Donalda Trumpa ke golemovi, jehož šémem jsou televizní kamery. Právě ty, jimž fantazie schází, kritizovala celý život. V sedmdesátých letech v eseji Proč se Američané bojí draků varovala, jak puritánství potlačuje představivost. V době, kdy svět mluví o Hře o trůny, je to vyhraná bitva. Fantasy je jedním z nejpopulárnějších žánrů a možná to má svůj důvod: nadpřirozená stvoření podle Le Guin připomínají, že člověk není vše. „Realistickou literaturu to táhne k antropocentrismu, fantasy od něj,“ prohlašuje v jednom z esejů autorka, pro niž byla příroda věčnou inspirací. Nejrozsáhlejší část sbírky je tak věnovaná zvířatům. Obdivuje, jak se Jack London uměl vcítit do mysli zvířete, rozplývá se nad Bambim od Felixe Saltena, který ji naučil…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte