2-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Milý deníčku, budu k tobě upřímný: nikdy mě nebavilo tě psát. Už tehdy ve třinácti letech jsem to vydržel jen pár dní, než jsem si dal několikaměsíční přestávku. V pětadvaceti to dopadlo podobně. Asi bych už nikdy nezačal, jenže ty palcové titulky článků na stránkách psychologických rubrik se prostě nedají přehlížet. Po přečtení článku „Psaní deníku vás učiní šťastným“ jsem ještě odolával. Nabídka „Deník zlepší vaše duševní zdraví“ se ovšem uprostřed depresivního podzimu zdála téměř neodolatelná. A když jsem se řízl při krájení vánočky a pak se dočetl, že „Psaní pomáhá hojení ran“, bylo rozhodnuto. Milý deníčku, zkusíme to spolu ještě jednou.

Papírový všelék

Psaní deníku se v poslední dekádě stalo jedním z hitů osobního rozvoje a mentální hygieny a také čilým předmětem zájmu psychologů. Podle drobných výzkumů, které se pravidelně objevují v odborných i populárních časopisech, pomáhá deníkaření na kdeco. Dočteme se například, že zlepšuje spánek, posiluje imunitní systém, dodává člověku sebedůvěru, krotí aktivitu v mozkových centrech strachu a úzkosti, pomáhá zvládat emoce, nebo dokonce zlepšuje stav pacientů při léčbě astmatu, artritidy či rakoviny.

Podobné výzkumy většinou pracují se dvěma skupinami pokusných účastníků, z nichž jedna si deník píše a ta druhá nikoli. Vědci obě dvě pozorují, odebírají vzorky a hledají případné benefity. Na univerzitě v novozélandském Aucklandu takhle například zjistili, že pacienti s AIDS po pravidelném usednutí k sešitu vykazují…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte