Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Neředěný Donald Trump

Pokus ovládnout prezidenta americkému establishmentu nevyšel

Čtenář si možná vzpomene na rozruch, který vloni na stránkách deníku The New York Times vyvolal anonymní činitel současné americké administrativy, když popsal jakési „spiknutí“ uvnitř Bílého domu. Mělo se jednat o obranný val složený z „dospělých“ členů establishmentu odhodlaných čelit vrtochům prezidenta Donalda Trumpa. „Všichni, kdo prezidenta znají, vědí, že není ukotven k žádným rozpoznatelným principům, jimiž by se řídilo jeho rozhodování,“ psal anonymní znalec s tím, že skupina vzbouřenců chce využívat Trumpova politického kapitálu, zároveň ale bránit důsledkům jeho lidských nedostatků.

Spolčení popsané přímo jedním z vládních úředníků znělo skandálně, vlastně ale dobře zapadalo do úvah, které provázely celou první polovinu Trumpova funkčního období. Analýzy fungování Bílého domu běžně pracovaly s tím, že prezident je nevyrovnaný a jeho názory se zásadně rozcházejí s tradičními americkými postoji poválečné éry, je však obklopen zkušenými představiteli elity, kteří spolu s pojistkami zabudovanými do systému americké demokracie dokážou zabránit nejhoršímu. Ducha doby pak ztělesňovala úvodní scéna z bestselleru investigativního novináře Boba Woodwarda Fear (Strach), v níž poradce pro ekonomické otázky Gary Cohn krade z Trumpova stolu dopis oznamující Jižní Koreji vystoupení USA ze společné zóny volného obchodu. Krok by podle poradce vedl ke katastrofě na Korejském poloostrově, krádež chaotickému prezidentovi skutečně jeho záměr překazila.

Dnes, na počátku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte