Velryby nás nejprve uchvátily coby kulturní ikona přírody. Neopakovatelnou obrovitostí, pozoruhodnou inteligencí, společenským životem i amalgámem mysteriózních zvuků, kterým kdovíproč říkáme zpěv. Postupně jsme také porozuměli, jak důležité jsou pro koloběh mořského života. Leviatanova lejna pomáhají v mořích přemisťovat železo, jež hnojí plankton; kolem jejich mrtvol – i obr jednou pojde stářím – se na dně živí celý ekosystém. A teď v nich poznáváme památku na doby, kdy jsme svět sdíleli se stády gigantických zvířat. Ještě ve středověku světovými oceány plaval milion vorvaňů a půl milionu plejtváků myšoků.

Japonsko o Vánocích oznámilo, že opustí Mezinárodní velrybářskou komisi, vyváže se tudíž z moratoria na zabíjení kytovců a obnoví jejich komerční lov. To v posledku není nic nového. V Tokiu, Reykjavíku a Oslu globální zákaz už desítky let všelijak obcházeli. Japonské lodi každoročně uloví několik stovek plejtváků pro „vědecký výzkum“; když po bádání zbude pár set tun masa, tak ho přece nevyhodíme do moře. Současný lov se ovšem svými rozměry nedá srovnávat s jatkami 20. století, kdy flotily plovoucích továren pochytaly, rozčtvrtily a prodaly skoro tři miliony velkých kytovců. Celá japonská šaráda obsluhuje ponejvíce nostalgický trh pro pamětníky. Harpunují se hlavně početnější druhy. Proto populace pomalu, ale viditelně ožívají. Nové vydání Červeného seznamu ohrožených živočišných druhů už přeřadilo myšoka z druhů „ohrožených“ do kategorie „zranitelných“.

Ale každé…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte