28_huawei_profimedia
Prodejna Huawei v Pekingu • Autor: AFP, Profimedia

Co znamená informace Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), že čínská firma Huawei je „organizačně a personálně“ propojena se státním aparátem Číny? Proč představují „technologické a programové“ výrobky této firmy riziko pro tuzemskou bezpečnost? A co se proti tomu dá dělat? Tohle bude první pondělí roku 2019 vysvětlovat NÚKIB české vládě a výsledek může vyvolat zásadní změny v českém kybernetickém světě. Logicky bude následovat proměna světa „normálního“, který se už z velké části přestěhoval do elektronického prostoru.

Podle informací Respektu se na vládě bude mluvit o třech oblastech. První téma se bude odvíjet od faktu, že od poloviny loňského roku platí v Evropské unii nové zákony o kybernetické bezpečnosti. Velmi přísná bezpečnostní pravidla se už půl roku nevztahují jen na klíčové státní kybernetické infrastruktury, ale též na velký počet soukromých společností v dopravě, bankovnictví, zdravotnictví, dodávkách pitné vody, energetice, chemickém průmyslu a dalších odvětvích.

Pokud je tedy čínský mamut Huawei rizikem pro kybernetickou bezpečnost, bude mít problém s dodávkami svých technologií nejen do státní správy, ale prakticky do veškerého soukromého podnikání v zemi. NÚKIB podle tiskového mluvčího úřadu Radka Holého předloží na vládě „konkrétní metodické pokyny“, podle nichž budou stát i soukromé firmy vyhodnocovat nebezpečí jednotlivých technologií, které od Huaweie nakupují – počínaje mobily přes routery až po telekomunikační…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte