Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Řekni, koho volíš

Stejně jako se Češi učili „dělat“ demokracii, „učili se“ i dělat kapitalismus. Ostatně obě disciplíny se prolínají a nedají se od sebe oddělit. Například na trhu služeb a zboží jsme si vštěpovali, že jsou si všichni rovni a obchodníci nemají, nebo dokonce nesmějí činit mezi svými zákazníky rozdíl.

Teď ovšem zazněl důležitý hlas, který připouští možnost třídit zákazníky na vhodné a nevhodné. „Podnikatel nemusí být politicky neutrální a při výkonu podnikatelské činnosti by nemělo být vyloučeno projevovat svoje politické názory, pokud tak samozřejmě bude činěno korektním způsobem,“ píše se v odůvodnění Ústavního soudu k jednomu z nejzajímavějších sporů poslední doby.

Jde o případ ostravského majitele hotelu, který odmítá ubytovat občany Ruské federace s výjimkou těch, kteří mu podepíší deklaraci, že nesouhlasí s anexí Krymu. Soudci doplnili, že „nekorektní“ diskriminace je založená na rase, pohlaví nebo národnosti. Rozdělovat zákazníky podle státní příslušnosti se smí.

Znamená to, že neubytovat lidi židovského vyznání není „korektní“, odmítnout je jako občany Izraele, například kvůli okupování palestinských území, se ale smí?

Zjišťovat u zákazníků názor na politiku v jejich domovském státě ostatně znamená dost komplikací nejen pro Izraelce nebo Rusy, ale pro každého. Dovedeno do důsledku se může stát, že ráno v pekárně budeme muset výměnou za rohlíky podepsat, že nevolíme Babiše, v mlékárně se zase distancovat od ODS a v krámě s novinami od sociální demokracie.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2027
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte