Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Dokážeme hledat řešení?

Před českou společností stojí problémy, jejichž řešení se neobejde bez ochoty diskutovat úplně jinak než dosud

19-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Z veřejné debaty začíná být patrné, že se před námi rýsuje několik velkých výzev. Mimo jiné je to dostupnost bydlení, blížící se revoluční proměna trhu práce (robotizace), s tím související podoba vzdělávacího systému a výzva největší – proměna klimatu. Další by se ještě daly přidat, ale už tohle stačí na přehřátí mozkových závitů. Jsme tedy vůbec připraveni hledat řešení?

Soutěž v udělování nálepek

Čím je problém větší, tím vyžaduje větší nároky na podobu argumentace a zejména ochotu ke kompromisu. Tuzemská debata se však roztříštila hned na několika frontách. Je tu nekompromisní vztah vláda vs. opozice; opozice vs. opozice; prezident vs. každý, kdo si dovolí mít jiný názor; liberální levice vs. liberální pravice; skeptici vs. idealisté atd. Nic z toho by nebylo nenormální, společnost má vždy mnoho proudů. Nenormální je ale naprosto minimální snaha porozumět tomu druhému. Urputně se hledají záminky, proč těm druhým nenaslouchat, vypichují se často podřadné chyby, místo aby se řešila podstata.

Lze to ilustrovat na debatě o stále nedostupnějším bydlení. Piráti navrhli v Praze zjistit, kolik je na jejím území prázdných bytů a jestli se jejich počet nepodílí na vyšších nájmech. O tomto návrhu lze jistě polemizovat, nicméně Piráti byli rovnou označeni za komunisty. Vystřílely se snad všechny představitelné argumentační rakety a z nápadu sešlo. Dalo by se říct, že to je velké vítězství protržních liberálů, ale problém zůstal. Neposunuli jsme se ani o krok, dokonce…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1945
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte