19-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Z veřejné debaty začíná být patrné, že se před námi rýsuje několik velkých výzev. Mimo jiné je to dostupnost bydlení, blížící se revoluční proměna trhu práce (robotizace), s tím související podoba vzdělávacího systému a výzva největší – proměna klimatu. Další by se ještě daly přidat, ale už tohle stačí na přehřátí mozkových závitů. Jsme tedy vůbec připraveni hledat řešení?

Soutěž v udělování nálepek

Čím je problém větší, tím vyžaduje větší nároky na podobu argumentace a zejména ochotu ke kompromisu. Tuzemská debata se však roztříštila hned na několika frontách. Je tu nekompromisní vztah vláda vs. opozice; opozice vs. opozice; prezident vs. každý, kdo si dovolí mít jiný názor; liberální levice vs. liberální pravice; skeptici vs. idealisté atd. Nic z toho by nebylo nenormální, společnost má vždy mnoho proudů. Nenormální je ale naprosto minimální snaha porozumět tomu druhému. Urputně se hledají záminky, proč těm druhým nenaslouchat, vypichují se často podřadné chyby, místo aby se řešila podstata.

Lze to ilustrovat na debatě o stále nedostupnějším bydlení. Piráti navrhli v Praze zjistit, kolik je na jejím území prázdných bytů a jestli se jejich počet nepodílí na vyšších nájmech. O tomto návrhu lze jistě polemizovat, nicméně Piráti byli rovnou označeni za komunisty. Vystřílely se snad všechny představitelné argumentační rakety a z nápadu sešlo. Dalo by se říct, že to je velké vítězství protržních liberálů, ale problém zůstal. Neposunuli jsme se ani o krok, dokonce…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte