Sestavit stínovou vládu. Zatáhnout do ní komunální a senátní politiky. Úspěchem v krajských volbách v roce 2020 přesvědčit další menší strany pravého středu, že se vyplatí jít do sněmovních voleb společně s pomocí „dobrého podvozku pro integraci“. To je stručně shrnuto plán, jak chce nový předseda STAN Vít Rakušan dostat svou stranu do příští vlády. Udělat z někdejšího hnutí, jehož lídři sbírali zkušenosti na místní úrovni, dodnes si zcela neosvojili principy „velké“ politiky a které vždy oscilovalo na hraně vstupu do sněmovny, pro vládní stranu ale nebude lehký úkol.

Propagujte značku

„Musíme usilovat o to, abychom byli příští vládní silou,“ prohlásil Vít Rakušan poté, co mu jako jedinému kandidátovi na předsedu dalo v polovině dubna hlas přes devadesát procent stranických delegátů. Po patnácti letech vystřídal Petra Gazdíka, který hnutí jako starosta vesnice Suchá Loz kdysi založil a s krátkou přestávkou dosud vedl.

Po svém zvolení Rakušan oznámil, že se v červnu vzdá starostování středočeskému Kolínu, aby měl na novou misi čas. „Je to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsem kdy udělal,“ říká Rakušan o svém odchodu z komunálu. „Práce starosty mě bavila, navíc opouštím komfortní zónu, je to osobní risk.“ Jeho Změna pro Kolín uspěla poprvé v roce 2010, po korupční aféře ODS, a Rakušan se coby lídr její kandidátky stal starostou. V následujících volbách (2014 a 2018) ho voliči odměnili ziskem více než šedesáti procent hlasů.

„Na rozdíl od zavedených stran…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte