Během volného odpoledne na konferenci Americké chemické společnosti v Orlandu na Floridě jsem si zajel do hodinu jízdy vzdáleného Kennedyho vesmírného střediska. Na mys Canaveral, odkud startují americké vesmírné rakety, jsem se chtěl podívat už dávno. Návštěvnické středisko je sice trochu takový raketový Disneyland pro děti a mládež, disponují tu ale také skutečnými skvosty, třeba raketoplánem Atlantis, který sem přesunuli hned po jeho posledním vesmírném letu v roce 2011. A to bez dodatečných kosmetických úprav, takže člověk vidí a takřka i cítí zčernalé izolační desky na trupu raketoplánu, opálené průletem atmosférou. Úplně nejlepší je ale vyjížďka autobusem mimo návštěvní zónu k obrovskému silu, kde se rakety kompletují, a pak přímo k odpalovacím rampám.

Na americkém vesmírném programu je charakteristické, že jej netáhne jen NASA, ale i soukromé společnosti, dnes zejména Boeing či SpaceX miliardáře Elona Muska. Právě on poslal 11. dubna z odpalovacího zařízení, ke kterému jsem několik dní předtím zavítal, za úplatu do vesmíru saúdskoarabské satelitní zařízení. Byl to už druhý úspěšný start rakety Falcon Heavy, jež při prvním letu propagačně vynesla na oběžnou dráhu Muskův elektromobil Tesla, a opět se podařilo s recyklovatelnými stupni rakety elegantně přistát na Zemi. Jestli vše půjde dobře, měla by do roka tato raketa vynést americké astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici a její následovnice by za pár let mohla dopravit lidskou posádku nejprve na Měsíc a pak i…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte