Bird's Eye View Of Norway’s Picture Perfect Lofoten Islands
Miliardy barelů, které zůstanou, kde jsou. (Lofoty) • Autor: Barcroft Media, Profimedia

Souostroví Lofoty ležící za polárním kruhem ve vodách Norského moře je považováno za malý přírodní zázrak: Z modré vody se prudce zvedají zubaté skály, mezi hornatými ostrovy se táhnou dlouhé fjordy, na zelených loukách září červené domky místních rybářů. Pod touhle úchvatnou scenerií se však ukrývají bohatá ložiska ropy, jejíž vytěžení by zdejší nedotčenou přírodu nenávratně poškodilo. O tom, jestli zdejší zásoby zpřístupnit ropným společnostem, se v Norsku vede letitý politický spor, který ale na začátku dubna nejspíš definitivně skončil – opoziční Strana práce, která těžbu pod Lofoty vždy podporovala, se totiž ve jménu ochrany přírody rozhodla změnit názor. Zákaz těžby tak má nyní v místním parlamentu pohodlnou většinu a jeden až tři miliardy barelů ropy, které se pod ostrovy ukrývají, nebudou vytěženy. Norsko nadále zůstává největším západoevropským těžařem ropy, jejíž dobývání a prodej udělaly z dříve chudé rybářské země jeden z nejbohatších států světa. Lofotská otočka však naznačuje, že tahle éra se pomalu blíží ke konci.

Jednou to skončí

„Pro celé odvětví je to překvapení a zklamání,“ reagoval na rozhodnutí největší politické strany šéf Norské asociace těžařů ropy a plynu Karl Eirik Schjott-Pedersen v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Názorový obrat rozladil také největší norskou odborovou organizaci Industri Energi. Těžaři i odboráři považovali Stranu práce za svého tradičního spojence, mladí členové strany však uvažují jinak než předchozí generace…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte