Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Kultura/mix

54_hodba_repro youtube
Old Town Road

/ hudba

Ještě před dvěma lety by se něco podobného nemohlo stát. Singl Old Town Road, který aktuálně kraluje americkému žebříčku, se nestal hitem díky klasickým kanálům jako YouTube nebo Spotify, neřkuli rozhlasu. Svoji popularitu odstartoval díky aplikaci TikTok umožňující sdílet krátká videa, kde mezi nejoblíbenější patří ta s hudebním doprovodem.

54_hodba_varianta_repro youtube
Old Town Road

Dvacetiletý rapper Lil Nas X svou Old Town Road od začátku zamýšlel jako internetový mem a fanoušci se brzy chytli. Skladba posloužila jako podklad pro gag, kdy stačí vypít trochu „yee yee“ džusu a člověk se okamžitě promění v kovboje. Záhy se našly desítky milionů napodobovatelů po celém světě, Old Town Road se dostala do rotace a vylétla na první příčku americké country hitparády. Z ní ale byla záhy vyškrtnutá s tím, že tato fúze rapu a country prý nesplňuje současnou definici žánru. Kontroverzní na tom mimo jiné ale bylo i to, že country hitparáda je dominantně bílá a představa afroamerické varianty je stále ještě neakceptovatelná. Za rappera se však záhy postavila uznávaná hvězda stylu Billy Ray Cyrus, který s ním natočil remix skladby. Krátká hybná píseň, která obsahuje mimo jiné sampl od Nine Inch Nails, nabírala na stále větší slávě a cesta na první místo oficiálního amerického žebříčku Billboard byla otevřená.  TUR

/ hudba

O válce zpívá mnoho metalových kapel, ale žádná z nich ji nezakusila z takové…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte