Když Andrej Babiš v roce 2013 vstoupil do parlamentu, čekalo se, že se projeví jako proevropský politik. Na Západě má byznys, dům, restauraci na Azurovém pobřeží, dělá mu dobře být viděn po boku mocných této části světa. Jeho vychloubání, kolika mluví jazyky a co všechno v Bruselu zařídí, napovídalo, že do centrály Unie bude jezdit a naučí se tamní komplikované reálie, aby mohl i tam „makat“.

Jsme o téměř šest let dál a Andrej Babiš na debatě s ministry ANO označil evropské předsednictví za zbytečnou „žvanírnu s chlebíčky“, která je moc drahá – počítá se na ni se třemi miliardami korun. Babiš dodal, že by ji nejradši zrušil, kdyby to šlo (nejde). Věc se dostala ven, strhla se vlna mediální kritiky a následná přestřelka na téma, jak Babiš hazarduje s důvěryhodností země, skončila premiérovým ústupem. Vláda by měla na pondělním zasedání přípravu na předsednictví stručně probrat a poslat ji k podrobnějšímu zpracování. Zatím to tedy vypadá, že Češi budou v druhé půlce roku 2022 řídit Unii a pozorní čtenáři serveru Politico se alespoň dozvěděli, jak se anglicky řekne „žvanírna s chlebíčky“ (blathering with sandwiches).

Evropské předsednictví má dnes výrazně jinou podobu než před deseti lety, kdy Češi řídili Unii poprvé. Pozornost byla tehdy upřena na klíčové zástupce země (Topolánka, Vondru, Schwarzenberga), Lisabonská smlouva ale zavedla stálého předsedu Evropské rady a reflektory od té doby míří na Donalda Tuska.

Už se tolik necestuje do jednotlivých…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1123

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte