15_tema01_jaros Autor: Milan Jaroš

Je pouze jediný důvod, proč čtete tenhle článek. A není to ten, že jste si právě předplatili Respekt, máte volnou chvilku při čekání na vlak nebo vás zajímá lidský mozek. Respektive, tyhle důvody také platí, ale jsou podružné. Tím skutečným je vaše vědomí.

15_tema03_jaros
Autor: Milan Jaroš

Obraz, který se v hlavě promítá jako řádka písmen nesoucích význam, zvuk šustění otáčených stránek, vůně kávy, kterou při čtení popíjíte, a možná i dorážející myšlenka, že úvod tohoto článku je tedy pořádně divný. Celý tenhle film vaší momentální přítomnosti drží pohromadě přesvědčení, že uprostřed těla z masa a kostí kdosi je, jakési jedinečné já, které se dívá na svět a čte si časopis.

Vědomí je okno, učeně nazývané „subjektivní fenomenální zkušenost“, skrze nějž prožíváme svět a svůj život. Žádné jiné nemáme k dispozici. Ve chvíli, kdy tvrdě usneme, uhodíme se do hlavy nebo nám lékaři před operací vpíchnou narkotikum, okno se zavře a naše milované já kamsi zmizí.

Existence vědomí nám po většinu času připadá samozřejmá, ve vědě se ale počítá mezi vůbec největší záhady. Od pradávna o ní přemítali filozofové, teologové a šamani ji vykládali jako projev nesmrtelné duše, exaktní vědci ji však dlouho bezradně obcházeli. Zdála se jim příliš neuchopitelná, vzpírala se racionálnímu vysvětlení. Právě před čtvrtstoletím ale jedna nenápadná věta australského filozofa ukončila éru ostychu a nakazila zástup špičkových vědců pocitem, že je nutné se o vysvětlení aspoň pokusit. Začala éra…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte