General view of the Huawei exhibition stand at the world's biggest computer and software fair CeBit…
Varování, či planá rétorika? • Autor: REUTERS

Jsou dvě věci, kterým nedůvěřuji. Zaprvé vytahovat citlivé bezpečnostní otázky na veřejnost a zadruhé vyloučit z trhu firmu jen kvůli tomu, že pochází z určité země.“ Těmito slovy odpověděla minulý týden německá kancléřka v rozhovoru s šéfredaktorem agentury Bloomberg na naléhavou žádost spojenců zpoza Atlantiku, která padla v rámci stoupající mocenské rivality USA a Číny.

Bitva se možná rozhodne na poli moderních technologií a Amerika, jak známo, požaduje vyloučení firmy Huawei z budování evropské mobilní 5G sítě. USA argumentují, že každá čínská firma je podle zákona povinna na požádání sdílet data se státními složkami. Přes tuto klíčovou technologii se tak nejcitlivější evropské informace mohou teoreticky dostat do rukou pekingského režimu. Americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell předminulý týden varoval, že pokud Berlín do své 5G sítě Huawei nakonec vpustí, dojde k omezení spolupráce tajných služeb.

Týdeník Der Spiegel informoval, že berlínské vládní kruhy považují americké varování za pouhou „rétoriku“. Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) se vyslovil proti vyloučení Huaweie s argumentem, že svět má ohnisek dost a on nechce provokovat další v podobě konfliktu s Čínou. Němečtí mobilní operátoři tvrdí, že vyloučení Huaweie z trhu o několik let zdrží zavedení 5G sítě, a to v situaci, kdy je německá internetová infrastruktura v mezinárodním srovnání zastaralá a pomalá. Náprava tohoto stavu je jedním z hlavních programových slibů současné německé vlády.

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1667

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte