12-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Existuje pár věcí, které na našich mozcích prostě nemáme rádi. Například zapomínání. Když bloudíme před supermarketem marně hledajíce zaparkované auto, tupě zíráme na neznámou tvář v metru, která nás bůhvíproč oslovuje jménem, nebo podesáté neúspěšně zkoušíme zadat heslo k e-mailu, považujeme to tak nějak automaticky za selhání našeho mentálního aparátu. Za chybu v systému, způsobenou buď jeho nedostatečnou kondicí (v lepším případě), anebo blížící se demencí (v tom horším).

Neurologické výzkumy posledních let však všem pozemšťanům trpícím tímhle paměťovým stresem nabídly nečekané vykoupení. Vychází z nich, že zapomínání je docela zdravý a důmyslný proces. Mozek ví, co dělá, a pracuje v náš prospěch.

Souboj podobných

Zapomínání trápilo lidi odpradávna a první relevantní výzkumy tak pocházejí už z pionýrských časů psychologie. V roce 1885 německý psycholog Hermann Ebbinghaus po sérii experimentů prováděných na sobě samém nakreslil křivku, jak vytrácení vzpomínek obvykle probíhá v čase. Od té doby doznal jeho graf jistých úprav, ale část expertů jej dodnes považuje za platný.

Fenoménu zapomínání se posléze ujali různí vykladači a vznikla celá řada teorií, snažících se vysvětlit, jak proces vlastně probíhá. Jedna z těch oblíbených například tvrdí, že zapomínání je výsledkem jakéhosi souboje vzpomínek o prostor v úložištích našeho mozku, což je také důvod, proč nejčastěji ztrácíme události a informace, které jsou si nějak podobné. Zapamatovat si PIN ke své první…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte