Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Thriller

Michael Jackson byl král popu, který natočil jedny z nejchytlavějších hitů, jaké svět zná. Michael Jackson dlouhé roky velmi promyšleným způsobem sexuálně zneužíval nezletilé chlapce. To jsou informace, které v sobě od nynějška musí zpracovat každý, kdo má chuť pustit si skladby jako Billie Jean nebo Thriller.

Nutnost přehodnotit vnímání globální superhvězdy přichází se čtyřhodinovým dokumentem Leaving Neverland režiséra Dana Reeda, jejž minulý týden odvysílala HBO. Zachycuje výpovědi dvou mladých mužů. Oba se setkali s Jacksonem v době, kdy jim bylo méně než deset let, oba se těšili jeho přízni a oba nyní promluvili o všem, co se za zdmi zpěvákova ranče Neverland dělo. Svědectví mužů a události, na něž vzpomínají, jsou natolik otřesné, že nepřehlédnutelné množství západních novinářů, kteří jej viděli, reagovalo slovy: Písně Michaela Jacksona si už nikdy nepustím.

Lze dílo vnímat bez ohledu na jeho autora? Jak naložit s tím, že díla mimořádné krásy mohou být vytvářena lidmi, kteří páchali špatnosti? Podobné otázky si jistě klade spousta fanoušků, které Jacksonovy skladby povznášely a provázely je dospíváním. Zásadní dilema ovšem není jen, jestli Jacksona poslouchat, nebo neposlouchat. Měli bychom se také ptát, zda je v pořádku jeho hity – právě tím, že se hrají – nadále nechat vydělávat a vytvářet zisk.

Jackson byl za svého života ze sexuálního zneužívání nezletilých chlapců obviněn dvakrát. V roce 1993 to skončilo mimosoudním vyrovnáním. V roce 2003 jej…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1264
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte