Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové

Skotskou prozaičku Muriel Spark (1918–2006) jsme prozatím znali jako autorku detektivních příběhů. Až se zpožděním k nám doputoval její mistrovský román Nejlepší léta slečny Jean Brodieové z roku 1961. Titulní hrdinka je volně založená na charismatické učitelce, již autorka poznala jako žákyně dívčí školy v Edinburghu.

Na první pohled je to pokroková osobnost působící v době, kdy dívky nechodí prostovlasé a povinně navštěvují hodiny šití. Své povolání chápe jako poslání: studentky nenutí memorovat, ale vede je k porozumění, a ve volném čase s nimi chodí do galerií; chce z nich vychovat silné individuality. Oblíbenkyně však zve k sobě domů, kde jim přibližuje i svůj milostný život – a posléze se je do něj pokusí zatáhnout. Navíc při jejím jinak podnětném vyprávění o cestách po Evropě vyjde najevo, že sympatizuje s Mussolinim. Hlavním tématem je tak otázka autority a zneužití moci, která je o to palčivější, že svěřenkyně jsou na prahu dospívání. Muriel Spark však fascinující pedagožku nehodnotí a nesoudí: až do konce ji vykresluje jako nejednoznačnou postavu.

Byla to nekonformní učitelka, jež válčila s vedením školy, nebo nebezpečná manipulátorka, která získávala důvěru svěřenek a pak si s nimi pohrávala? Neuchopitelnost a pochybnosti, jež vzrůstají mezi studentkami i čtenáři, ještě zesiluje úsporné vyjádření a strohý, propracovaný styl knihy. Je psána se sarkasmem a ve fragmentech vzpomínek, které se dívkám vyjevují po letech a v nichž se ukazuje, že se vlivu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte