11-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Šéfka americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspel má jistě hodně práce, přesto si minulý týden v programu našla dostatek času na schůzku s českým předsedou vlády. Andrej Babiš se tak stal prvním českým premiérem, který oficiálně jednal v centrále CIA v Langley, ještě důležitější ale byla přítomnost muže, který ho doprovázel. Byl jím ředitel kontrarozvědky BIS Michal Koudelka. To zároveň vyvolává otázku, co asi musel v USA tak naléhavého řešit.

Kdyby si Gina Haspel chtěla s Koudelkou vyměnit nějaké informace, nemusel se kvůli tomu trmácet přes oceán. Mohli si je poslat písemně nebo přes podřízené. Koudelkovu přítomnost v Langley je proto především nutné číst jako symbolické gesto šéfky CIA a americké administrativy s cílem podpořit ho. Ředitel tuzemské kontrarozvědky a s ním i celá BIS jsou řadu měsíců trnem v oku prezidenta Miloše Zemana, který opakovaně Koudelku kritizuje a zpochybňuje jeho schopnosti i celou službu. Prezident se viditelně chce šéfa BIS zbavit, což se v politickém zákulisí vysvětluje jako důsledek Zemanovy nespokojenosti, jak moc vidí Koudelka pod prsty hradním poradcům s vazbami na Rusko.

BIS se také Zemanovi opakovaně vzepřela a navzdory jeho snahám jít na ruku Kremlu vždy upřednostnila národní bezpečnost a západní zakotvení země. Ať už šlo o vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, vyhošťování ruských špionů nebo varování, že plánovaná jaderná zakázka by z bezpečnostních důvodů neměla být svěřována Rusku. Ve všech…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte