dalnice 07, doprava
Autor: Karel Cudlín

Příběh o prvním českém řidiči kamionu, který ve sjednocené Evropě vysoudil německý plat, se začal psát před třemi lety na dálnici u Mnichova. Tehdy devětatřicetiletý Jiří Gabrhel jezdil u české pobočky rakouské firmy Quehenberger, vozil balíky a dopisy pro německou poštu ze Salcburku na letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a zpět. Ten den se zdržel v koloně a hrozilo, že letadlo nestihne. Hnal tedy kamion rychleji, než předpisy dovolují, a zastavili ho němečtí policisté. Jeden z nich byl náhodou Čech. Díky tomu Gabrhel vyvázl bez pokuty, zato s kontaktem na pracovnici odborářského projektu Faire Mobilität. „Ten policista se mě ptal, jakou mám základní mzdu. Když slyšel, že 12 tisíc korun hrubého, povídá: ,To je směšná částka, nechceš s tím něco udělat?‘ A dal mi leták s kontaktem,“ vzpomíná Gabrhel. Díky aktivitě německých odborářů mu nedávno přišlo na účet přes čtvrt milionu korun, rozdíl mezi tím, co bral, a německou minimální mzdou za období deseti měsíců. Jeho úspěch u soudu strhl lavinu, přes 900 českých řidičů se teď chce pokusit o totéž.

Zrození odboráře

Cestu ke změně otevřel zákon o minimální mzdě, který v Německu platí od roku 2015. Ta činí v přepočtu asi 230 korun, české hodinové minimum je něco přes 70 korun. Zákon zároveň říká, že minimum platí pro každého, kdo pracuje na území Německa bez ohledu na to, z jaké země je jeho zaměstnavatel. Průlomový je i fakt, že dorovnání se může řidič domáhat nejen na zaměstnavateli (v našem případě spediční firmě), ale…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte