Po osmi letech Česko opět navštíví vysoký ústavní činitel USA, republikánský předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan. Odmlka bývá v diplomatických kruzích nejčastěji interpretována tak, že vzájemné vztahy jsou sice dlouhodobě standardně přátelské, ale chybí jim nějaké větší téma, zvlášť poté, co Praha vzdala v roce 2009 spojenecký obranný radar. Američané, kteří jsou zaměstnáni řešením řady velkých problémů, v současné době například zklidňováním konfliktu se Severní Koreou, dosud neměli příliš důvod sem jezdit.

Ryanova návštěva je americkou ambasádou v Praze a předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem, který ji jako první zveřejnil, označována jako zdvořilostní. Vondráček o ní mluvil při společné schůzce s novým americkým velvyslancem Stephenem B. Kingem a sdělil, že Ryan by mohl přiletět na některou z akcí v rámci letošních oslav stých narozenin Československa.

Americký politik by v Česku měl pobýt na konci března i s rodinou, se současným velvyslancem Kingem ho pojí přátelské pouto. Ryan mu pomáhal v roce 1988 jako dobrovolník dostat se do Senátu. Zatímco King neuspěl, Ryanova politická hvězda o deset let později zazářila. Byl to tehdy naopak King, kdo mu pomáhal v úspěšném boji v kampani do Kongresu. Od roku 2015 je Ryan předsedou Sněmovny reprezentantů.

Vedle oficialit k výročí založení republiky by měl Ryan řešit především dvě témata, zvlášť to první je nyní pro americkou stranu prioritní. Jde o přetahování s Ruskem o ruského…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1868

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte