Celá republika se připravuje na mimořádně kulatá výročí našich moderních dějin. Století zašlé republiky, půlstoletí sovětské okupace, osmdesátka Mnichova, sedmdesátka Února, dvacítka Nagana. Symbolická přehlídka toho nejlepšího a toho nejhoršího, čeho jsme kdy byli schopni.

Za připomenutí všechna ta výročí jistě stojí, už proto, aby si v nich mladší ročníky udělaly pořádek, protože v hodinách dějepisu se k nim často přes všechny ty pyramidy a pády starého Říma nestačí dostat.

Vzhledem k tomu, jak dopadly poslední volby, je pravděpodobné, že nejvýznamnějším společenským řečníkem oslav by měl být prezident Zeman. Co se mu asi při těch letopočtech honí hlavou?

Když onehdá připomínal 17. listopad, zpíval hymnu s fašistou po boku a na lidi před tribunou volal: „Nebojím se vás!“ Co řekne národu na Vítězného února? Že už nikdy nemáme naletět planým slibům o světlých zítřcích, které jen zakrývají uchvácení státu s východní mocí v zádech? Nebo že nejlepším řešením nové vlády by byla podpora komunistů? Bude v srpnu připomínat heslo: „Běž domů, Ivane?“, zopakuje, že Dubček se před padesáti lety „podělal“, nebo znovu vzkáže Ukrajincům, že okupace jejich území je fait accompli – hotová věc, proti které by neměli bojovat, a že sankce proti okupantům by se měly zrušit? Bude mu při projevu sekundovat znovu jmenovaný premiér Babiš, který nastartoval svou kariéru ve službách totalitního státu na vrcholu doby „se Sovětským svazem na věčné časy“? Nebo se vedle prezidenta znovu, jako po…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte