President Donald Trump participates in a discussion at the Customs and Border Protection National…
Zcela obklíčen, zcela očištěn, brzy zcela nedůvěryhodný. (Donald Trump) • Autor: New York Times, Profimedia

Donald Trump se nejspíš domnívá, že s každou námitkou se lze vypořádat útokem na toho, kdo namítá. V prezidentské kampani to zabíralo dokonale. Americké instituce však nejsou političtí protivníci. Muellerovo vyšetřování možných spojení Ruska s Trumpovou volební kampaní se vleče a prezident směrem k orgánům činným v trestním řízení chrlí další urážky. Svými činy však riskuje, že zemi, kterou vede, způsobí vážné škody.

Trump na Twitteru označuje bývalé šéfy FBI a CIA, stejně jako bývalého ředitele národní tajné služby a demokraty z výboru pro dohled nad tajnými službami za „lháře a vynašeče tajných informací“. Také tvrdí, že „vyšetřovatelé FBI a ministerstva spravedlnosti zpolitizovali posvátný vyšetřovací proces ve prospěch demokratů a proti republikánům“.

Tento výbuch spustila zpráva, kterou sepsali republikáni ze sněmovny, o sledování Cartera Pagea, konzultanta pro ropu a plyn, jenž v Trumpově kampani působil jako zahraničněpolitický poradce. Podle této zprávy FBI a ministerstvo spravedlnosti nesdělily, že „podstatná část“ důkazů, na jejichž základě v říjnu 2016 získaly povolení ke sledování Pagea, pocházela z dokumentů shromážděných bývalým britským špionem Christopherem Steelem, jehož pátrání financovala kampaň Clintonové a Federální výbor demokratů.

Zpráva cituje Steeleův výrok o tom, že si tak „zoufale přál, aby Trump nebyl zvolen, a toužil, aby se nestal prezidentem“, a tvrdí, že v FBI panuje zaujatost proti Trumpovi. Trump 2. února zveřejnění dosud tajné…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte