Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Útoky na FBI a ministerstvo spravedlnosti Americe uškodí

Jak učinit zemi méně velkou

President Donald Trump participates in a discussion at the Customs and Border Protection National…
Zcela obklíčen, zcela očištěn, brzy zcela nedůvěryhodný. (Donald Trump) • Autor: New York Times, Profimedia

Donald Trump se nejspíš domnívá, že s každou námitkou se lze vypořádat útokem na toho, kdo namítá. V prezidentské kampani to zabíralo dokonale. Americké instituce však nejsou političtí protivníci. Muellerovo vyšetřování možných spojení Ruska s Trumpovou volební kampaní se vleče a prezident směrem k orgánům činným v trestním řízení chrlí další urážky. Svými činy však riskuje, že zemi, kterou vede, způsobí vážné škody.

Trump na Twitteru označuje bývalé šéfy FBI a CIA, stejně jako bývalého ředitele národní tajné služby a demokraty z výboru pro dohled nad tajnými službami za „lháře a vynašeče tajných informací“. Také tvrdí, že „vyšetřovatelé FBI a ministerstva spravedlnosti zpolitizovali posvátný vyšetřovací proces ve prospěch demokratů a proti republikánům“.

Tento výbuch spustila zpráva, kterou sepsali republikáni ze sněmovny, o sledování Cartera Pagea, konzultanta pro ropu a plyn, jenž v Trumpově kampani působil jako zahraničněpolitický poradce. Podle této zprávy FBI a ministerstvo spravedlnosti nesdělily, že „podstatná část“ důkazů, na jejichž základě v říjnu 2016 získaly povolení ke sledování Pagea, pocházela z dokumentů shromážděných bývalým britským špionem Christopherem Steelem, jehož pátrání financovala kampaň Clintonové a Federální výbor demokratů.

Zpráva cituje Steeleův výrok o tom, že si tak „zoufale přál, aby Trump nebyl zvolen, a toužil, aby se nestal prezidentem“, a tvrdí, že v FBI panuje zaujatost proti Trumpovi. Trump 2. února zveřejnění dosud tajné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte