Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Čekání na pravdu

Druhý svazek Juráčkových deníků je věnován generaci Zbabělců

56_juracek
Pavel Juráček: Deník II. 1956–1959

V deníku není žádný smysl a nikdo ho tam nikdy neobjeví,“ poznamenal si Pavel Juráček (1935–1989) v době, kdy se mu v psacím stroji rýsovaly obrysy Ikarie XB 1 – prvního filmu, ve kterém se projevil jeho scenáristický talent. Takhle si v denících zoufal často. Poprvé to vešlo ve známost před patnácti lety, kdy Národní filmový archiv zveřejnil jeho nečekaně upřímné zápisky z let 1959–1974.

A potvrdilo se to loni, kdy v Torstu začaly vycházet jeho Deníky kompletní. První svazek z let 1948–1956 skončil na pátém místě v anketě Lidových novin o Knihu roku a nyní ho následuje svazek druhý, pokrývající léta 1956–1959. Proč má smysl probírat se dalšími stovkami stran Juráčkova přemítání, když místy připomínají do sebe zacyklený bildungsroman mladíka rozervaného vlastními pochybami? Protože je to ojedinělá kronika doby. A kromě nesporných výtrysků literární geniality nabízí pohled na konjunkturální podstatu krize zdejší intelektuální elity, jíž se tehdy stal součástí.

Sex jako ventil útisku

Předchozí svazek končil ve chvíli, kdy Juráček o vlastní vůli v Praze opustil studia filologie, která mu neměla v nesvobodných poměrech co nabídnout, a vrátil se k matce do Příbrami. Ten nový začíná nástupem do redakce Vesnických novin, kde má psát o JZD rozesetých podél Nymburka. V rozhlase se po odhalení Stalinova kultu občas pouští jazz, v knihkupectvích se sežene něco od Seiferta, jednou za dva měsíce vychází Světová literatura. Jinak ale vše běží v kolejích…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1644
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte