49A_archiv Moravské galerie v Brně
Zlatá panelová. (stavba sídliště v roce 1960)

Srdečné pozdravy z Rakovníka, z Lysé nad Labem, z Turnova či Liberce, prostě z různých koutů naší vlasti. Staré pohlednice na nástěnce mají jedno společné. Jsou na nich paneláky. Výrobci socialistických pohledů je umístili mezi chlouby města, hned vedle fotek náměstí či zámků. A jsou tu s námi pořád – jsou všude a nejde je přehlédnout. Právě o panelácích a o našem soužití s nimi pojednávají výstavy v uměleckoprůmyslových muzeích v Praze a Brně.

Metropolitní výstava Bydliště: panelové sídliště provází dějinami panelové výstavby. Jsme tu svědky odvážného pokusu dívat se na panelovou výstavbu jako na architektonické dílo – snaží se o to historici architektury i jinde ve světě, není to ale bez komplikací. „Dnešní kulturní publikum od architektury vyžaduje hodnoty takového druhu, jako je rozmanitost, jedinečnost či autorský rukopis,“ píše Rostislav Švácha v publikaci Paneláci. Paneláky, založené na typizaci a opakování, kde je často potlačená i úloha architekta, se ovšem těmhle měřítkům brání.

Brněnská expozice Paneland, největší československý experiment vidí paneláky spíš z dnešního pohledu; jeden exponát je právě výstavka pohlednic, která upozorňuje, jak vstoupily do krajiny i do života. Panelovou výstavbu představují v Brně jako stavební, politický, sociologický pokus s otevřeným koncem a množstvím výkladů. A byl to experiment skutečně gigantický. „Během dvaceti pěti let bylo vybudováno obytné prostředí pro třetinu obyvatel Československa,“…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte