060_foto Krkonošské muzeum
Od tří hodin ráno, do desíti večer. (Pohled na Kotel)

Křížličtí ochotníci tohle opravdu nečekali. Když si krkonošský divadelní spolek v roce 1890 objednával oponu od čtyřiadvacetiletého studenta pražské Akademie Františka Kavána, těšil se na něco v duchu tehdy nové Hynaisovy malby pro Národní divadlo, na níž se vznášel Génius povzbuzující český národ ke kulturní obrodě. Jenže malíř přinesl plátno, na které namaloval výhled na krkonošskou horu Kotel. A jinak nic.

Plátno (měří dva krát pět metrů) vyzdobené jeho potměšilým vzkazem „Ani pro chloubu, ani pro troubu“ okamžitě putovalo na půdu křížlické hospody. Desítky let tam leželo smotané, než bylo objeveno a dostalo se na reprezentativní místo expozice Krkonošského muzea v jilemnickém zámku hrabat Harrachů. Obraz aktuálně prochází náročným restaurováním. A není to jediná novinka spojená s Kavánovým jménem. Na podzim mu Nadace pojišťovny Kooperativa ve své galerii v pražském Karlíně uspořádala největší posmrtnou výstavu. Kurátorem byl Michael Zachař, který se už od osmdesátých let pokouší uspořádat katalog Kavánova díla. Zatím se dostal k bezmála 1800 malbám. Nyní je soustředil do monumentální monografie Kaván. Díky ní znovu ožívá příběh uhrančivého samotáře, který do hor málokdy vyrážel bez malířského stojanu zavěšeného před sebou na speciální konstrukci.

Pryč z města

František Kaván (1866–1941) hory nemusel objevovat. Narodil se ve Víchovské Lhotě u Benecka, v roubence s přímým výhledem na krkonošský masiv. Na Akademii se dostal díky mimořádnému talentu,…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1707

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte