008_dopis_repro John Lewis

Snad každý národ má nějakou svou zvláštní a nevysvětlitelnou vánoční posedlost. U Čechů to jsou pohádky a tady za kanálem u Angličanů zase televizní reklamy. Ano, čtete dobře, televizní reklamy. Jsou totiž chvíle, kdy Angličané žhavě diskutují i o jiných věcech, než je počasí (a brexit). Mezi ně patří v prosinci i vánoční reklamy. Každý rok totiž britské firmy a řetězce zápasí o to, kdo natočí ten nejkrásnější, nejzimnější, nejvánočnější, nejkreativnější a nejemotivnější spot. A téměř každý rok tuto pomyslnou soutěž vyhrává obchodní dům John Lewis.

Přestože John Lewis vytváří televizní vánoční reklamy teprve od roku 2007, Britové už se na ně naučili s napětím čekat a jejich uvedení na trh, zpravidla v první polovině listopadu, oficiálně zahajuje vánoční sezonu (sobi a Santové jsou v obchodech ale samozřejmě už od začátku září). John Lewis totiž ve svých reklamách sází na jednoduchý, ale do detailu promyšlený a emotivně zabarvený příběh, který je jako mašlí převázaný hudbou slavných Britů nebo právě vycházejících hvězd. Dokáže v divákovi vyvolat ten pocit vzrušení, který sám jako malé dítě o Vánocích zažíval.

Než se konečně objevilo to letošní johnlewisovské video, otřásl sváteční náladou ostrovů mírný skandál. Clearcast, nevládní organizace, která schvaluje reklamy, zakázala vánoční reklamu řetězce Iceland, protože je prý „příliš politická“. Ve spotu, který Iceland převzal z hnutí Greenpeace, hraje hlavní roli orangutan, jenž se jednoho večera nastěhuje do pokojíčku…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte