Setkání obětí a pachatelů. Restorativní justice, projekt Building bridges, věznice Vinařice
Lukáš (nalevo) se omlouvá všem přepadeným pracovnicím benzinek; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

V nevelké místnosti sedí v kruhu na židlích skupina dvanácti lidí. Všichni se na sebe přátelsky usmívají a povídají si, z jejich uvolněného chování je znát, že se dnes nevidí poprvé. V místnosti vládne slavnostní nálada, na stolech leží chlebíčky, bábovka a konvice s čajem. Venku za zamřížovanými okny na rozlehlém nádvoří panuje tíživé ticho a mrazivý prosincový večer. Jsme ve vězení a kromě zamřížovaných oken do dvora to připomíná i oblečení poloviny osazenstva: šest mladých mužů je oblečeno do šedých trik a bleděmodrých tepláků, klasického trestaneckého mundúru. Spolu s vězni tu sedí lidé v civilu, mezi nimi i dvě ženy. Setkání v kruhu přihlíží ještě několik dalších hostů.

Prostoru dominuje barevná malba pokrývající skoro celou zeď místnosti – zobrazuje dvě lidské ruce, které se snaží dotknout. Obraz možná působí trochu naivně, dobře ale vystihuje pokus, který se tu dnes odehrává. Věznice ve Vinařicích poblíž Kladna je jednou ze dvou českých institucí, kde právě probíhá projekt Building Bridges, v němž se potkávají pachatelé a oběti zločinu. Nejde o setkání pachatele a jeho konkrétní oběti; zde přítomní vězni ublížili někomu jinému než lidem, kterým se teď dívají do očí. Stejně tak poškození se tu nesetkávají tváří v tvář se svými poškozovateli.

Autoři projektu věří, že podobná setkání, byť jen nepřímá, mají potenciál pomoci oběma stranám. Když si násilník či lupič vyslechne příběhy obětí, může hlouběji pochopit, co svým činem způsobil, a přijmout za něj odpovědnost.…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte