Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Exekuce naruby

Pražský advokát našel cestu, jak obrátit proti nejbohatšímu Čechovi jeho zbraně

Jedna z firem skupiny PPF podnikatelePetra Kellnera skončila minulý týden v exekuci kvůli banální částce 4429 korun. Pro podnik, který patří nejbohatšímu člověku v zemi, nejde z finančního hlediska o velký problém. Kuriózní případ, kdy si firma a dlužník prohodili role, je ale přesto důležitý – ukazuje na slabé místo splátkových firem a dává naději stovkám tisíc předlužených lidí, že by mohli něco ušetřit.

Exekuční případ se týká malé, veřejnosti dosud neznámé firmy AB 4, kam skupina Petra Kellnera odkládala úvěry, s jejichž vymáháním byly potíže. U specialistů z AB 4 tak skončil v roce 2012 i muž z Ostravska, který měl u jiné Kellnerovy firmy Home Credit půjčeno 49 tisíc korun a přestal splácet.

K vymáhání posloužila takzvaná rozhodčí doložka, tehdy běžná součást úvěrových smluv, podle níž se spory neřeší u normálního soudu, ale před soukromým rozhodcem. Jde o podobný princip jako třeba u velkých arbitráží. Rozhodci měli být pojistkou, že z rutinního sporu o dluh nebude zbytečně dlouhý proces. Praxe však ukázala, že pro klienty nešlo o moc výhodný postup. Rozhodci šli úvěrovým firmám na ruku a přiráželi si k dlužným částkám často neúměrné poplatky. Nejvyšší soud proto ve dvou verdiktech z let 2011 a 2013 vyhlásil, že rozhodčí nálezy jsou neplatné. Později je zakázal i zákon.

Případ z Ostravy se řešil právě v letech 2011–2013, kdy praxe ještě nebyla úplně vyjasněná. Když…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 454
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte