Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Tušení souvislostí

Chytrý software rozpozná blížící se demenci mnoho let před tím, než skutečně propukne

59A_profimedia
Autor: Profimedia, Stock Budget

Od mládí jsem měl rád koně. Byla to moje láska, i když jsem se jich ze začátku velice bál. Vylepoval jsem si je na zdi, obrázky vystřihoval z novin a časopisů a vzhlížel jsem k nim,“ vypráví Jan, statný, sportovně vyhlížející čtyřicátník v džínách a svetru s lehce prošedivělými vlasy. Ačkoli neměl možnost si řeč předem připravit, mluví plynule, celkem rychle, s bohatou slovní zásobou, jen poněkud monotónně. „Postupem času jsem si pořídil vlastního koně. Měl jsem ho ustájeného u známých a mohli jsme spolu vyjíždět do lesa i na pole, v zimě, v létě, za jakéhokoli počasí jsme spolu trávili hodně času. Tenhle kůň se mnou žil hnedle čtvrt století.“

Janovy třesoucí se ruce a chraplavý hlas lze přičíst dojetí, které vzpomínky vyvolávají. Ve skutečnosti jsou ale příznakem Parkinsonovy choroby. Na neurologické klinice na pražském Karlově právě hledí do kamery a vede dvouminutový monolog na libovolné téma. Je to jeden ze čtrnácti úkolů, kterým se musí podrobit. Počítač během nich nahrává pacientovu řeč, v níž pak hledá stopy nemoci. Zatím jde o výzkum, jehož hlavním cílem je najít způsob, jak odhalit doutnající onemocnění mnoho let před tím, než propukne.

RiG_PressTour_2018_011
I smutnou historku lze vyprávět vesele. (Jan Alexandersson) • Autor: Oliver Dietze

Podobné experimenty probíhají také u pacientů s demencemi – onemocněními, jejichž společným jmenovatelem jsou degenerativní změny v mozku, třeba u Alzheimerovy choroby. Je to celosvětově vůbec nejdražší druh nemocí. Náklady na léčbu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 693
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte