Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Rozšíření bitevního pole

Rusko se úspěšně pokouší odříznout východ Ukrajiny od strategického přístupu k moři

20_mapa_final

Vleklá válka na východě Ukrajiny, kde proti sobě už čtyři a půl roku svádějí krvavé boje ukrajinská armáda a ozbrojení separatisté podporovaní Ruskem, se postupně vytratila z hlavních zpráv světových médií. Poslední listopadovou neděli se však konflikt znovu ocitl ve středu mezinárodní pozornosti: ruští mariňáci se násilím zmocnili tří ukrajinských vojenských lodí, které chtěly proplout Kerčským průlivem spojujícím Černé a Azovské moře. Ačkoli podle platných smluv se v obou mořích smějí pohybovat plavidla obou zemí, ruská námořní stráž ukrajinským lodím zablokovala cestu, zahájila na ně palbu a poté je s nasazením speciálních jednotek obsadila. Šest ukrajinských námořníků bylo při útoku zraněno; všech 24 členů posádky bylo Rusy zajato a obviněno z nedovoleného překročení hranic.

Incident otevřel novou kapitolu v rusko-ukrajinském konfliktu. „Na východě Ukrajiny máme už čtyři roky válku se skrytou ruskou podporou. Tohle je poprvé, kdy ruské jednotky zaútočily zcela otevřeně,“ říká šéfredaktor předního ukrajinského zpravodajského serveru Censor.net Jurij Butusov. „Rusko ví, že naše pozemní armáda je schopná se účinně bránit. Na moři se ale měřit nemůžeme. Byla to demonstrace síly,“ dodává. Na fakt, že Rusko využívá své námořní převahy a odepírá jejich lodím vstup do Azovského moře, Ukrajinci upozorňují už několik měsíců. Teprve po dramatické vojenské roztržce na konci listopadu si toho všimli i hráči na západní polokouli.

Klíčový průliv

Ruský prezident Vladimir…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 447
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte