20_mapa_final

Vleklá válka na východě Ukrajiny, kde proti sobě už čtyři a půl roku svádějí krvavé boje ukrajinská armáda a ozbrojení separatisté podporovaní Ruskem, se postupně vytratila z hlavních zpráv světových médií. Poslední listopadovou neděli se však konflikt znovu ocitl ve středu mezinárodní pozornosti: ruští mariňáci se násilím zmocnili tří ukrajinských vojenských lodí, které chtěly proplout Kerčským průlivem spojujícím Černé a Azovské moře. Ačkoli podle platných smluv se v obou mořích smějí pohybovat plavidla obou zemí, ruská námořní stráž ukrajinským lodím zablokovala cestu, zahájila na ně palbu a poté je s nasazením speciálních jednotek obsadila. Šest ukrajinských námořníků bylo při útoku zraněno; všech 24 členů posádky bylo Rusy zajato a obviněno z nedovoleného překročení hranic.

Incident otevřel novou kapitolu v rusko-ukrajinském konfliktu. „Na východě Ukrajiny máme už čtyři roky válku se skrytou ruskou podporou. Tohle je poprvé, kdy ruské jednotky zaútočily zcela otevřeně,“ říká šéfredaktor předního ukrajinského zpravodajského serveru Censor.net Jurij Butusov. „Rusko ví, že naše pozemní armáda je schopná se účinně bránit. Na moři se ale měřit nemůžeme. Byla to demonstrace síly,“ dodává. Na fakt, že Rusko využívá své námořní převahy a odepírá jejich lodím vstup do Azovského moře, Ukrajinci upozorňují už několik měsíců. Teprve po dramatické vojenské roztržce na konci listopadu si toho všimli i hráči na západní polokouli.

Klíčový průliv

Ruský prezident Vladimir…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte