Kultura

Hry bez hranic

Michal Kašpárek vystudoval žurnalistiku, která jej už léta živí, i filmovou vědu. Oba obory lze vidět jako sudičky, jež stály u kolébky jeho knižního debutu. Třetí se bohužel nedostavila.

Novela Hry bez hranic je „zpovědí“ úspěšného ajťáka, který vyvíjí počítačové hry, ovšem má problém s hledáním smyslu života i trvalejšími vztahy. Dějově nepříliš vydatné východisko nabere dynamiku, když noví majitelé hrdinu-vypravěče vyhodí. Právě v té době z touhy po dobrodružství navštívil uprchlický tábor na severu Srbska, v němž se proud migrantů zastavil, protože na maďarské hranici vyrostl plot. Po výpovědi se sem vrací a mezi uprchlíky najímá programátory: poskytne jim generátory a notebooky a oni pro něj za minimální náklady „buší kód“. Vytvářejí počítačové hry o uprchlících, které mají úspěch, díky čemuž se vypravěč může věnovat své největší zábavě – hrát hru, v níž jezdí s kamionem po Evropě. Nakoupí si hardware, díky němuž se cítí jako v kabině, a platí si ukrajinskou uklízečku, která mu pomáhá s couváním.

Shrnutí sugeruje, že půjde o psychologickou sondu do programátorské duše propojenou s tématem uprchlické krize. Tam, kde si jiní – třeba Marek Šindelka v Únavě materiálu – kladou otázku, zda a jak jsme ochotni uprchlíkům rozumět a nakolik nás ohrožují, nabídne Kašpárkův hrdina nekonvenční řešení: rozhodne se z uprchlíků vytěžit maximum. Namísto neřešitelné opozice my a oni dá do popředí vlastní já. Jenže tím veškeré tvoření končí.  Otázku, zda hrdina…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte