Big Tail of Southern Right Whale, (Eubalaena australis), Patagonia, Golfo Nuevo, Chubut, Argentina
Autor: Alamy, Profimedia

Brazílie se od dob olympiády v Riu de Janeiru, kdy se o téhle největší latinskoamerické zemi psalo horem dolem, opět ocitla na stránkách světových deníků. Všichni teď analyzují výsledky prezidentských voleb a svět se obává nejen hrozícího nebezpečí vojenské diktatury, ale i dalšího kácení amazonského pralesa, po němž prahne nový brazilský prezident. Brazilci jsou tak opět za ničitele planety, které svět musí kárat nebo na ně s obavou dohlížet.

Zejména Evropané to dělají s gustem, protože prvotní pralesy si v Evropě sami vykáceli už někdy ve 13. století a je dobré poučit ostatní z vlastních chyb. Každopádně jsou Brazilci, kteří nevolili Jaira Bolsonara a obávají se stejných věcí jako Evropané, dnes v menšině. Alespoň jedna pozitivní environmentální zpráva z Brazílie se ale dá bez debat napsat. Na jižní pobřeží připluly velryby a letos je jich více než v minulých letech. A Brazilci své velryby milují nezávisle na tom, jestli volili kandidáta levice, nebo pravice.

Každý rok jich do malého surfařského městečka Garopaby na jihu Brazílie připlouvají někdy desítky, někdy i dvě stovky. Jde o velryby jižní (Eubalaena australis) a do zdejších vod se vypravily, aby tady porodily mláďata a v mělkých, teplých zátočinách, kterým se říká „velrybí jesle“, je naučily dýchat a plavat. Matky a mláďata společně poctivě každý den trénují na zpáteční cestu do Antarktidy, kde na ně čekají samci, ale i harpuny japonských velrybářů. V teplých brazilských vodách se zdrží asi pět měsíců…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte