Andrej Babiš nikdy neodstoupí a v případě odvolání by ho prezident podržel. To ale nebylo zapotřebí, protože na shození vlády se stejně nenašly v parlamentu hlasy. ČSSD, která mohla situaci zvrátit, se nechala slyšet, že to vlastně nemá cenu, neboť prezident by stejně Babiše jmenoval znovu. Jediné řešení prý je, že premiér odstoupí sám. A ten, jak bylo řečeno, nikdy neodstoupí. Jsme tudíž v začarovaném kruhu, jeho aktéři navíc jednají s podporou veřejného mínění – podle posledního průzkumu si těsná většina Čechů tak či onak pád vlády nepřeje.

Čeští nepopulističtí politici nejsou v podobné šlamastice sami. Ve Spojených státech si jen třetina Američanů myslí, že by měla vláda Donalda Trumpa skončit impeachmentem. Odpor k odvolání prezidenta je tak hmatatelný, že Trump provokativně nedávné kongresové volby prohlásil za referendum o sobě samém. Nedá se říct, že by v něm zcela propadl. Demokraté, kteří ještě na jaře o jeho odvolání mluvili jeden přes druhého, se dnes tváří, že na to už zapomněli. Někteří z těch, kdo si v předvolební kampani vzpomněli, prohráli.

Bez přívlastků

Není jisté, jak moc lidé své populisty milují, situace však naznačuje, že si nepřejí návrat před jejich éru. Je marné si představovat, že celé to populistické hemžení, jež zasáhlo Západ (ale třeba také Brazílii nebo Indii), může skončit pádem silných vůdců. Na silných osobnostech voličům záleží, takže ostuda, do níž se propadají tvrdí brexitáři za kanálem La Manche, patrně dost souvisí s tím,…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte