Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Kodaně

Koleje na moři

07_dopis_foto urbanrigger_com

Dvoupatrová konstrukce tvořená šesti tyrkysovými lodními kontejnery pluje v jednom z kodaňských přístavů. Málokoho z lidí procházejících se po břehu napadne, že se dívá na pokus o neotřelé řešení problémů s nedostatkem dostupného bydlení pro studenty. V plujících kontejnerech je totiž ukryto 12 studentských bytů. Jsou prototypem pěti dalších podobných staveb na vodě, které mají v industriální oblasti Refshaleøen, jež kdysi bývala domovem jedné z největších skandinávských loděnic, vzniknout v nadcházejících letech.

Projekt se zrodil v roce 2013, kdy ředitel architektonického startupu Urban Rigger Kim Loudrup hledal vhodnou kolej pro svého syna a pocítil nedostatky studentského ubytování v Dánsku. Podle dánského ministerstva výstavby a bydlení je každým rokem přijato 64 tisíc nových studentů k vysokoškolskému studiu, přičemž 24 tisíc z nich uvízne v situaci bez stálého bydliště. Tito studenti pak přespávají několik měsíců v hostelech, bydlí přes Airbnb nebo Couchsurfing.

Mezinárodní průzkumy životních nákladů ukazují, že dánské hlavní město je osmé nejdražší na světě. „V Dánsku je velmi obtížné získat studentské bydlení. Čekací listiny na koleje jsou zdlouhavé, a i když dostanete nabídku pokoje, tak platíte šílené částky,“ vysvětluje Kim Loudrup. Průměrný měsíční nájem za kodaňský pokoj ve sdíleném bytě se pohybuje kolem pěti tisíc dánských korun, v přepočtu 17 tisíc českých korun. Tato nemilá fakta inspirovala Loudrupa k nápadu přestěhovat studenty na vodu.

Nejde…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte