Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Remíza v Americe

Řada Američanů je proti populismu, Trump je ale zdatnější hráč

Beto O'Rourke, the Democrat running in the Texas Senate race, drives to a campaign rally at Alamo…
Dlouho očekávané zjevení? (Beto O’Rourke) • Autor: New York Times, Profimedia

V demokratické části amerického politického nebe se zrodila hvězda. Jmenuje se Beto O’Rourke, jezdí ve vypůjčeném minivanu a v Texasu minulý týden málem porazil stálici republikánů, senátora Teda Cruze. Přispěchat na pomoc musel nakonec i prezident Donald Trump, tedy muž, který před třemi lety během kampaně veřejně naznačoval, že Cruz má ošklivou manželku pochybné pověsti, a obratem si vyslechl, že on sám je patologický lhář.

Letos se oba politici drželi na pódiu za ruce a bojovali proti společnému nepříteli. Protože demokrat O’Rourke, dosud kongresman za jeden z texaských okrsků, se v senátních volbách ukázal být skutečně vážným protivníkem, proti nejtěžším vahám a v tradičně republikánském státě prohrál pouze o 2,5 procenta hlasů, a to mu ještě osm desetin procenta sebral „třetí vzadu“, kandidát liberálů. „Modlím se za každého, kdo proti němu bude za 476 dní bojovat v Iowě,“ prohlásil po vítězství na O’Rourkeovu adresu s uznáním manažer Cruzovy kampaně. V Iowě? Ano, tam totiž za zmíněný počet dní začnou prezidentské primárky do voleb v roce 2020.

Beto O’Rourke je pro demokraty dlouho očekávaným zjevením. Je mladistvý, vypadá skvěle v médiích, má charisma. Někteří už ho přirovnávají k Baracku Obamovi, jiní k politikům z klanu Kennedyů. Souboj v Texasu byl pro demokraty velkou výzvou, stát je sice tradičně republikánský, zároveň se ale bouřlivě rozvíjí, profil jeho obyvatel se proměňuje, demokraté už už sahají po zásadním zvratu. O’Rourke ho mohl přinést, stal se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1408
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte