Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Ono to nějak dopadne

Dějiny nás učí, že věci se vždy samy nevyřeší

Když se dnes lidé vyrovnávají se špatnými zprávami, mnozí mají tendenci předpokládat, že se jedná jenom o hrboly na hladké cestě, že se všechno nakonec nějak vyřeší. Prezident Obama rád citoval výrok Martina Luthera Kinga, že „oblouk morálního univerza je sice dlouhý, směřuje ale ke spravedlnosti“. Nemůžeme se ale mýlit, když předpokládáme, že navzdory občasným prohrám je cesta vpřed vlastně nezastavitelná?

V neděli 11. listopadu – v jedenáctou hodinu jedenáctého dne jedenáctého měsíce – jsme si připomněli konec největšího a nejkrvavějšího konfliktu, jakého byl svět kdy svědkem. První světová válka představovala v lidských dějinách bod obratu. Znamenala konec čtyř obrovských evropských impérií, počátek ruského komunismu a vstup Spojených států do globální mocenské politiky. Jejím nejdůležitějším intelektuálním odkazem je ale možná konec myšlenky nevyhnutelného pokroku.

Před vypuknutím války v roce 1914 žili lidé ve světě, který se tomu našemu v mnohém podobal a byl definován oslnivým ekonomickým růstem, technologickými revolucemi a stále rozsáhlejší globalizací. Výsledkem bylo, že když se objevily nějaké nevábné trendy, mělo se obecně za to, že jsou pouze dočasné a že je zahladí obecný pohyb vpřed. Norman Angell napsal v roce 1909 knihu, v níž vysvětloval, že válka mezi hlavními mocnostmi by byla tak drahá, že je vlastně nemyslitelná. Kniha The Great Illusion (Velká iluze) se stala mezinárodním bestsellerem a samotný Angell kultovní celebritou (později dostal…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte