Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Klidem proti divočině

Trumpův populismus je možné porazit chladnou hlavou

Dopřejme si k úterním americkým volbám dvě základní zprávy, tradičně jednu špatnou a jednu dobrou.

Nejdříve tedy ta špatná: Jestliže před dvěma lety, po nečekaném zvolení DonaldaTrumpa prezidentem, bylo možné se konejšit nadějí, že se jeho populismus u moci nakonec sám znemožní, očekávání se nenaplnilo. Nebyla to úplně planá naděje, třeba v Londýně nemají lídři brexitu k podobnému konci příliš daleko, Trump ale po tenkém ledě populismu bruslit umí. Jeho strana sice zaznamenala v úterních volbách ztráty, rozhodně ale ne v takovém rozsahu, aby je bylo možné interpretovat jako jednoznačné, masové odmítnutí prezidenta a jeho politiky.

Dobrou zprávou z téže události pak je, že trumpismus určitě není neporazitelný. Demokraté získali dolní komoru Kongresu, posílili v místních vládách a opět s přehledem zvítězili v celkovém počtu odevzdaných hlasů (více viz text na str. 20–21). Bitva s nacionálním populismem je tak na jedné straně reálná a bude pokračovat, noční můra hned tak někam nezmizí. Zároveň je ale zřejmé, že se jedná především o taktickou záležitost. Objektivně měřeno, většina Američanů hlasuje proti současnému šéfovi Bílého domu a hlasovala proti němu i před dvěma lety. Trump vyhrává, protože dovede především znamenitě zacílit své poselství a využít fungování amerického volebního systému.

Zvíře v rohu

Jedním z nejpozoruhodnějších rysů letošní předvolební kampaně byla právě Trumpova taktika. Americký prezident se nepochybně může…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1395
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte